سیمانکاری ابساب و چکشی

سیمان کاری دیوار

سیمان کاری دیوار

سیمان کاری دیوار یکی از ابتدایی‌ترین، ساده‌ترین و به صرفه‌ترین روش‌هایی است که در حوزه ساخت و ساز صورت می‌گیرد. سیمان متریالی بسیار مقاوم که باعث افزایش ماندگاری و دوام مصالح دیوار شده و از ترک‌خوردگی، نفوذ گردوخاک، ورود جانوران و حشرات و … به داخل ساختمان جلوگیری می‌کند. و همواره در شرایط جوی آب و هوایی دوام و ماندگاری بالایی دارد, در حقیقت سیمان‌کاری دیوار یک روش محافظتی است که به زیبایی و افزایش ایمنی و استحکام دیوار خصوصا دیوارهای نازک کمک می‌کند. استفاده از سیمان در مقایسه با سایر نماها می‌تواند مزایا متعددی از نظر هزینه، سرعت اجرا، مقاومت، ماندگاری و … داشته باشند و امروزه حتی میتوان یک دیوار ساده را با روش ها و مدل های مختلف از جمله : نماهای رومی، چکشی، شیشه‌ای، کلنگی، تگری، کمچه‎ای قلمدانی ابساب و … انجام داد. به همین دلیل است سیمانکاری دیوار یکی از مهمترین ملزومات تمامی سازه‌های عمرانی و ساختمانی به شمار می‌رود.نمیتوان با اطمینان گفت سیمان کاری دیوار یک مقوله کاملا ساده و پبش پا افتاده است زیرا برای اجرای سیمان کاری دیوار ساده باید از چندین مرحله عبور کرد تا یک دیوار صاف و بدون نقص ایجاد کرد در ادامه مقاله کاملا متوجه خواهید شد چقدر سیمان کاری دیوار پیچیده و دشوار میباشد

 

مراحل اجرای سیمانکاری دیوار

سیمان کاری دیوار مقوله مهم در ساخت و ساز میباشد. در این مرحله قبل از اینکه بخواهیم سیمان کاری دیوار را شروع کنیم ابتدا باید سطح آن را صاف کنیم. این کار علاوه بر نتیجه بهتر باعث سرعت کار خواهد شد. در این مرحله تمامی برجستگی ‌هایی که ممکن است روی دیوار جا مانده باشد باید تمیز شوند.

 

کروم بندی یا کروم کشی

این کار به ‌وسیله شاقول و ریسمان انجام می ‌شود. با این روش ضخامت سیمان را یکدست انجام می ‌دهد وباعث میشود دیوار سیمان کاری دیوار کاملا یکدست انجام شوددر نتیجه از شکم زدگی یا تورفتگی کار بعد از اتمام سیمان ‌کشی جلوگیری می ‌کند.
برای کروم ‌بندی اول ریسمان را روی لبه دیوار آویزان کرده و سپس فاصله بین نخ و دیوار را با سیمان پر می‌ کنند.
این کار را به فاصله دو متر دو متر انجام می ‌دهند تا کل دیوار تکمیل شود. سپس بین هر دو کروم را سیمان‌ کشی می ‌کنند.

 

مرحله دو : کروم کشی

سیمانکاری و کروم بندی

 

روش تهیه ملات سیمانی
بعد از خشک شدن کروم‌ ها روی دیوار نوبت به درست کردن ملات می ‌رسد. برای این کار از ماسه نرم ، آب و سیمان استفاده می‌ شود. این کار را به دو روش دستی و ماشینی بسته به حجم کار انجام می‌ دهند. نسبت این مواد باید حتماً رعایت شود تا ملات خوبی به دست آید. معمولاً سه برابر سیمان، ماسه ریخته می ‌شود. اما مقدار آب با سیمان برابر است.

 

مرحله سوم: تهیه ملات

ملات سیمانکاری جهت اجرای نمای سیمانی و نمارومی ابزار

آسترکشی (اسپریز)
آستر یک لایه نازک سیمان است. این لایه طوری روی دیوار زده می ‌شود تا تمامی درزها را بپوشاند و سطحی صاف ایجاد کند.

 

مرحله چهارم: اسپریز

اجرای سیمانکاری توسط شرکت رومی کاران

لایه دوم سیمان یا لایه اصلی
بعد از آسترکشی نوبت به زدن لایه اصلی سیمان است که با توجه به کروم ‌ها باید در تمامی نقاط به‌ صورت یکسان زده شود تا نتیجه کار خوب باشد. در نهایت بعد از این کار لیسه کشی انجام می ‌شود تا سطحی یکدست و صاف ایجاد گردد. معمولاً لیسه‌ کشی تنها برای نماهایی انجام می‌ شود که قرار است نمای اصلی سیمان باشد.

 

مرحله پنجم: زدن لایه اصلی

سیمانکاری و سیمان بری


برای بازدید نمونه کارها اینجا کلیک کنید


هزینه سیمان کاری دیوار حیاط 

قیمت سیمان کاری دیوار به موارد زیادی بستگی دارد. قیمت سیمانکاری دیوار چهارچوب ثابت ندلرد زیرا در ابتدایی ترین حالت استاد کار جهت بازدید پروژه باید در محل حاظر شود تا از نردیک پروژه را مشاهده کند اگر گروه یا استاد کاری بدن بازدید از پروژه قیمت نهایی را اعلام کند نشان دهنده ی غیر حرفه ای بودن ان استاد کار است ما در این مقاله سعی داریم عوامل موثر در قیمت سیمان کاری را شرح دهیم

عوامل موثر در قیمت سیمان کاری دیوار

یکی از عوامل مهم در هزینه سیمان کاری دیوار متراژ است , مورد بعدی محل سیمان کاری است. حتی شرایط جوی اب و هوا هم در قیمت سیمان کاری تاثیر مستقیم دارد مثلا پروژه ای که در جنوب کشور قرار دارد با پروژه ای که در پایتخ قرار دارد متفاوت میباشد یکی دیگر از عوامل تاثیر گزار مدل و طرح مدنظر کارفرما میباشد. در مواردی اگر نیاز به زیرکاری و اجرای عایق دیوار باشد این مورد هم بر قیمت سیمان کاری دیوار و نما تاثیر می گذارند زیرا نوع زیرسازی دیوار تغییر خواهد کرد. قیمت سیمان کاری دیوارهای داخلی چون در مقابل عوامل جوی نیستند کمتر از قیمت سیمان کاری دیوار حیاط است زیرا در دیوارهای داخلی از متریال با جنس معمولی تر استفاده می شود.

انواع سیمان کاری دیوار

نماهایی که با سیمان درست می ‌شود تنها شامل نمای سیمان کاری ساده نیست . نما های مختلفی را میتوان اجرا کرد که  هنگام اجرای آن ‌ها باید نکاتی را در نظر بگیرید. به همین دلیل در ادامه هر کدام از این موارد را برایتان توضیح می ‌دهیم.

نمای ماهوتی و تگرگی

برای این نوع نما باید از پوششی با ضخامت 2 سانتی ‌متر ملات سیمان، خاک‌ سنگ و پودر سنگ استفاده کنید که همگی آن ‌ها بعد از مخلوط شدن با استفاده از دستگاه دوغاب پاش روی نمای تخته ماله‌ ای زده می ‌شود. دقت کنید که اگر در این نوع از نما از مصالح درشت ‌دانه استفاده کنید سطح دیوار بسیار ناهموار می ‌شود که به آن مدل تگرگی می‌ گویند؛ اما در صورتی ‌که از مصالح با دانه ‌بندی ریز استفاده نمایید ناهمواری نما کمتر است که به آن نمای ماهوتی می ‌گویند.

نمای چکشی یا تیشه ‌ای

برای نمای چکشی از دولایه استفاده می ‌کنند. لایه اول شامل آستری به ضخامت 2 سانتی‌ متر است که از ملات ماسه و سیمان ‌سفید یا سیمان رنگی ساخته می ‌شود. سپس لایه دوم روی آن از ملات موزاییک است که دارای ضخامت 1.5 سانتی‌ متری می ‌باشد. لایه دوم را که با ماله می ‌کشند، بندهایی دارد که با شیشه پر می‌ شود و بعد از خشک شدن حالت تیشه ‌ای به خود می‌ گیرد.

نمای سیمانی آبساب – قلمدانی -شسته

این نوع نماها نیز از دو لایه تشکیل می ‌شوند که لایه اول آن‌ ها شامل ملات ماسه و سیمان‌ سفید یا سیمان رنگی است و ملات دوم همان ملات موزاییک می ‌باشد؛ اما روش انجام کار در آن متفاوت است. برای اجرای نمای آبساب قبل از این ‌که سطح کار کاملاً خشک شود دوباره آن را با آب خیس کرده و با برس ‌های خاصی آن را می‌ سابند تا زمانی که مصالح سنگی مشخص شود. اگر این کار به‌ قدری ادامه پیدا کند که سطح نهایی مانند موزاییک صاف و صیقلی شود به آن نمای موزاییک شسته نیز گفته می ‌شود.
البته برخی استادکاران در این روش از آب و اسید نیز استفاده می ‌کنند. اگر بخواهند این کار را انجام دهند باید قبل از این ‌که سطح لایه اندود نهایی خودش را بگیرد آب و اسید روی سطوح می ‌زنند تا سنگ ‌دانه‌ ها به ‌صورت برجسته و درشت دیده شوند و سیمان ‌ها حالت فرورفته پیدا کنند. به همین دلیل به آن اندود سیمانی شسته نیز گفته می‌ شود

سیمان کاری ابساب

سیمانکاری ابساب و چکشی

 

نمای خراشی

اگر بخواهید نمای خراشی کار کنید باید بعد از اینکه لایه اول یعنی آستر را با ملات ماسه و سیمان‌ کار کردید و بعد لایه دوم را با ملات ماسه، پودر سنگ، سیمان و خاک ‌سنگ زدید مقدار کمی مصالح سنگی را با ضخامت 2 سانتی‌ متر روی سطح ماله ‌کشی کنید. در نهایت نیز باید ماله مخصوص این مدل را روی کار بکشید تا حالت خراش روی سطوح ایجاد شود.

 

نمای سیمان ‌سفید

استفاده از سیمان ‌سفید معمولی ‌ترین و راحت ‌ترین روش برای نماکاری است. در این روش نیز یک‌ لایه آستر کشیده می‌ شود و بعد لایه رویی با پودر سنگ و سیمان‌ سفید زده خواهد شد. در حال حاضر برای بسیاری از ساختمان ‌های جدید به دلیل هزینه پایین از این روش استفاده می ‌کنند. برای اجرای این کار از ماله ‌های پلاستیکی استفاده می‌ شود که ملات سیمانی را با ضخامت 5 الی 10 سانتیمتر روی دیوار می ‌زنند. بعد هم قبل از اینکه کار کاملاً خشک شود با ماله ‌های نرم یا اسفنجی روی سطح می‌ کشند تا سطح آن هموار و صیقلی شود. همزمان با ماساژ ماله‌ ها آب نیز پاشیده می‌ شود تا از کنده ‌شدن مواد جلوگیری گردد. آبپاشی باید حداقل تا 3 روز بعد از کار و هر روز 2 الی 3 مرتبه انجام شود تا مقاومت قابل قبولی ایجاد کند.

نما سفید (نرمه کشی)

اجرای نمای سیمانی با بهترین کیفیت با طرح دلخواه و سلیقه شما

نمای رومی سیمانی

نماهای رومی سیمانی که به آن‌ ها نماهای کلاسیک نیز گفته می‌ شود سبکی الهام گرفته از معماری ‌های کلاسیک و ساختمان ‌های روم و یونان باستان می ‌باشد. در حال حاضر این طرح‌ ها طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است و زیبایی فوق ‌العاده ‌ای ایجاد می‌ کند؛

 

اجرای سیمانکاری نما و نمارومی از جمله ابساب قلمدانی ستون سرستون سیمانبری برشکاری دورپحره طرح سنگ طرح چوب

 

نمای شسته

نمای سیمان شسته یکی از متداول‌ ترین نماهای مورد استفاده در ساخت نماهای ساختمان در ایران است. نمای سیمان شسته از نماهای اندود به شمار می‌ رود؛ یعنی بعد از اینکه سفت ‌کاری بدنه ساختمان انجام شد یک پوشش برای زیبایی کار روی همه دیوارها می‌ آید. خوبی این نوع نماهای سیمانی این است که رنگ‌ های بسیار متنوعی مانند خاکستری، قرمز، سبز، مشکی و سایر رنگ‌ ها را دارد؛ بنابراین به‌ راحتی با هر نوع سلیقه‌ ای هماهنگ می ‌شود.

اجرای سیمانکاری نما و نمارومی از جمله ابساب قلمدانی ستون سرستون سیمانبری برشکاری دورپحره طرح سنگ طرح چوب

نکته: در هنگام اجرای این نوع نماها اول باید زیر کار با ملات ماسه و سیمان معمولی پوشیده شود که به آن آستر هم می ‌گویند. سپس سطح دیوار شمشه‌ گیری می ‌شود. بعد دوباره بین شمشه ‌ها با ملات ماسه و سیمان پر خواهد شد. در نماهای سیمان شسته باید در طول کار و بعد از آن تا چند روز و روزانه 3 تا 4 بار سطح کار مرطوب شود. اگر این کار انجام نشود ماسه موجود در سیمان پودر شده و با کوچک‌ ترین ضربه ‌ای میریزد. همچنین بلافاصله بعد از انجام کار باید کل سطح با یک ‌قلم مو و آب شسته شود تا رنگ زیبای نما مشخص گردد. در این نماها بهتر است 30 سانتیمتر پایین کار با سنگ ‌های رگه‌ دار نماکاری شوند تا به دلیل تماس همیشگی با سطح زمین مقاومت بیشتری برای نمای ساختمان ایجاد شود.

 

 

اجرای سیمانکاری نما و نمارومی از جمله ابساب قلمدانی ستون سرستون سیمانبری برشکاری دورپحره طرح سنگ طرح چوب

 

شرکت رومی  کاران با بیش از 23سال سابقه همراه با 27نفر استاد کار با تجربه و حرفه  ای تمام تلاش خود  را بکار گرفت تا از رقیبان خود در این صنعت پیشی بگیرد.با افتخار اعلام میکنیم که شرکت رومی کاران در همه نقاط ایران از جمله شیراز . بندر عباس. اصفهان . گیلان مازندران. خوزستان و مخصوصا تهران کرج فعالبت کرده است , تیم رومی کاران تا این لحضه 87 پروژه به اتمام رسانده است و تا به حال هیچگونه نارضایتی از طرف کارفرما و مهندسین صورت نگرفنه است در صورت تمایل همکاری با شرکت رومی کاران با شمارهای زیر  یا صفحات مجازی از جمله تلگرام واتساپ و ایمیل ارتباط داشته باشید

09126726180 رومی کاران

09332848072 رومی کاران

برای بازدید نمونه کارها اینجا کلیک کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید